Moskovski metro puni 80 godina

Moskovski metro puni 80 godina

Kažu da je Moskovski metro najljepši na svijetu. Mnogi ga uspoređuju s podzemnim dvorcima i organiziraju ekskurzije po metrou. Čak 44 stanice Moskovskog metroa imaju status kulturnog nasljeđa. Danas podzemna prometna mreža ruskog glavnog grada ima 12 linija i 200 stanica, a i dalje se širi. Ove godine će, recimo, biti otvoreno sedam novih stanica. Sve je počelo 15. svibnja 1935. godine od jedne jedine linije, koja je išla od Sokoljnika do Parka kulture.

Početak

Ideja o izgradnji metroa u gradu pojavila se još 1875. godine. Međutim, nije realizirana iz raznoraznih razloga. Jedan od njih je, recimo, bio tramvajski lobi. Početkom tridesetih godina 20. stoljeća metro je ponovno postao aktualna tema, iako su londonski, pariški i berlinski inženjeri tvrdili da prirodni uvjeti nisu pogodni za njegovu izgradnju zbog nevjerojatno složene strukture moskovskog zemljišta. Međutim, zahvaljujući domaćim inženjerima, hidrogeolozima i arhitektama stvoren je sistem ogromnih prostornih cjelina pod zemljom, pravih trgova i ulica pravog podzemnog grada – vjerna projekcija ruskog glavnog grada“. 

Podzemni urbanizam

kropotkinskaya

Revolucionarna rješenja u ovoj oblasti pripadaju arhitektu Alekseju Duškinu. Njegova unuka, Natalija Duškina priča kako su se stanice Kropotkinska, Majakovska i Trg revolucije našle u samom vrhu rang-liste najboljih stanica, objavljene povodom 75. godišnjice početka izgradnje metroa. “Na stanici Kropotkinska koriste se skriveni izvori svjetlosti koji stvaraju učinak svečanih dvorana nekakvog velikog dvorca, na stanici Majakovska Duškin je u svodovima stanica probušio periskope, kako je sam govorio, razmjestivši tamo mozaike“, objašnjava Duškina. Prvi je u arhitekturu stanica uveo nove ukrasne materijale kao što su čelik za poliranje, vitraži i granit.

Glavni “eksponati”

majakovskaja metro

Metro se s razlogom uspoređuje s podzemnim dvorcima. Mnoge stanice osmišljene su kao učinkoviti arhitektonski ansambli. U tom kontekstu je posebno zanimljiva Majakovska. Mozaici za ovu stanicu izrađeni su u ateljeu u Lenjingradu po skicama Aleksandra Dejneke, jednog od glavnih umjetnika SSSR-a. Izrađeni su od smaltina, čije zalihe su ostale još iz carskog perioda. Dejneka je na stropnim gredama zapravo stvorio prvi sovjetski leksikon, prikazavši likove i scene iz novog života – divovske tvornice, djevojke na kombajnima, pionire, sportiše, odmor, sretno majčinstvo, cvjetne vrtove, padobrane i avione…Metro se može promatrati i iz drugog ugla, bez podizanja glave uvis. Dovoljno je prošetati se „alejom slave“, tj. peronima na stanici Trg revolucije. Kipari na čelu s Matvejem Manizerom rasporedili su pored pilona brončane figure tipičnih sovjetskih likova. I ovdje su opet roditelji, pioniri, sportaši… Tu je krasnoarmejac, zatim mornar, student, seljak, pa čak i graničar s psom, kojem su njuška i šapa potpuno poblijedjele od trljanja. Ana Ludina, turistički vodič Muzeja Moskve, kaže da je za tog psa vezano jedno od najpopularnijih vjerovanja koji se tiču metroa. Naime, „ako se psu protrlja njuška, to donosi sreću. S druge strane, blizu tog kipa je radnica na farmi živadi s pijetlom, ali ona se ne smije dirati, jer se vjeruje da to donosi nesreću. Međutim, i pijetao se sija od trljanja“.

Metro u ratu

U ratnim godinama je metro potvrdio svoj status „rezervnog grada“. Zatvoren je samo na jedan dan, 16. listopada 1941. godine, kada je zavladala panika nakon odluke „O evakuaciji glavnog grada SSSR-a“. U metrou su bila skloništa, pa čak i rodilište, u kojem je tijekom rata rođeno 217 beba. Štoviše, čim je prošla opasnost po glavnom gradu, počelo se s izgradnjom novih stanica. Tijekom rata je izgrađeno sedam stanica. Među njima su Avtozavodska (otmjena stanica sa stubovima, koju je Duškin svrstavao među najbolja svoja ostvarenja) i Novokuznecka (nju su projektirali Ivan Taranov i Nadežda Bikova). A zatim se vrijedi popeti eskalatorom na višu razinu, gdje se može vidjeti prvo predvorje moskovskog metroa u obliku rotonde s kupolom (osmislili su ga arhitekti na čelu s Vladimirom Geljfrejhom i Igorom Rožinom).

 

Izvor: Ruski vjesnik

Želite li upoznati sve ljepote Rusije i zemalja bivšeg SSSR-a – obratite se agenciji Atlantis Travel. Stručno i uslužno osoblje rado će Vam pomoći u pronalasku i rezervaciji smještaja, povoljnih avionskih karata, brzo i jednostavno izdati vizu za Rusiju te pružiti svu potrebnu podršku u vezi putovanja.

jer putovanje u Rusiju počinje u Alantis Travel-u

« Vrati se na prethodnu stranicu